• ERASMUS+ Kto čo dostal, dáva ďalej

8. 3. 2024

Mesiac po tom ako sme  na Malte absolvovali tréningový kurz s medzinárodnou účasťou, sme uskutočnili šírenie posolstva nadobudnutých skúseností. Kurz sa venoval mentorovaniu znevýhodnenej mládeže. Medzi účastníkmi boli ľudia z viacerých profesijných oblastí a z viacerých krajín sveta ako napríklad zo Španielska, Írska, Belgicka, Aruby, Nemecka, Slovenska a Českej republiky. Z našej školy sa kurzu zúčastnili Ján Fábian, Tomáš Mário Peregrim, Stanislav Čelko a Michal Sventek. Náš tím pripravil podobný kurz pre našich kolegov vo vzdelávacom procese, aby sme sa spoločne posunuli vpred aj v oblasti sprevádzania a mentoringu našich žiakov. Veď kto, keď nie práve triedny učiteľ je povolaný sprevádzať svojich žiakov, ktorí pochádzajú z rôznych prostredí a rodinných situácií, často aj náročných.

Keďže tento projekt bol zameraný na kreatívny a inovatívny prístup v rámci mentoringu mladých ľudí a cieľom projektu bolo ponúknutie nových metód a nástrojov, aj náš tím ponúkol súhrnu syntézu poznatkov, ktoré napomáhajú „mentoring“ a sú podložené vedomosťami z psychológie a pedagogiky  a zároveň sa neopomenuli ani potrebné zručnosti, ktoré bude mentor pri svojej práci potrebovať.

Počas nášho kurzu sme zdôraznili hlavne neformálne vzdelávanie, príčiny problémového správania, traumu a spôsoby, ako správne pristupovať k mentorovanému aj v úlohe triedneho učiteľa.

ERASMUS+ Who has received something, gives more

A month after we completed a training course in Malta with international participation, we carried out the dissemination of the message of the acquired experience. The course was dedicated to mentoring disadvantaged youth. Among the participants were people from several professional fields and from several countries of the world, such as Spain, Ireland, Belgium, Aruba, Germany, Slovakia and the Czech Republic.

Ján Fábian, Tomáš Mário Peregrim, Stanislav Čelko and Michal Sventek participated in the course from our school. Our team has prepared a similar course for our colleagues in the educational process so that we can move forward together in the field of accompanying and mentoring our students. After all, who if not the class teacher, is called to accompany his students, who come from different enviroments and family situations, often demanding ones. Since this project was focused on a creative and innovative approach within the mentoring of young people and the goal of the project was to offer new methods and tools, our team also offered a summary of the synthesis of knowledge that helps ,,mentoring“ and is supported by knowledge from psychology and pedagogy, and at the same time did not forget nor the necessary skills that the mentor will need in his work.

During our course, we mainly emphasizes informal education, the causes of problematic behaviour, trauma and ways to properly approach the mentee even in the role of a class teacher.